Začíná Tříkrálová sbírka, připojte se také dobrým skutkem

Začíná Tříkrálová sbírka, připojte se také dobrým skutkem

Na pomoc lidem v nouzi se vypraví od 1. do 14. ledna 2024 koledníci Tříkrálové sbírky. Největší sbírkovou akci v republice organizuje už po čtyřiadvacáté Charita, která vysílá koledníky do ulic měst i vesnic, aby popřáli lidem požehnaný nový rok a požádali o příspěvek pro potřebné.

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v republice, na které se podílí desítky tisíc vstřícných lidí, kteří darují svůj čas, aby pomohli dobré věci. „Jen v našem regionu jsme zapečetili 3679 pokladniček, se kterými vyrazí letos koledovat tisíce dobrovolníků,“ upřesňuje Mgr. Martin Hořínek, MBA, hlavní koordinátor sbírky v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka a popisuje, jak rozpoznat koledníky Charity: „Tři králové mají s sebou typickou válcovou plastovou pokladničku, která je úředně zapečetěna a opatřena logem Charity Česká republika, která je hlavním organizátorem sbírky. Každá kolednická skupinka má svého vedoucího, který se na vyžádání prokáže průkazem nebo plnou mocí, která ho opravňuje k nakládání s pokladničkou. Údaje na průkazce musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat. Číslo kasičky souhlasí s číslem průkazky.“

Koledníci, statické pokladničky i online koleda

Pro dárce, kteří během prvních dvou lednových týdnů nepotkají ve svém okolí koledníky, existují další možnosti, jak přispět do Tříkrálové sbírky:

  • Od 1. do 14. ledna budou koledovat tříkrálové skupinky.
  • Do 14. ledna budou mít místní Charity rozmístěny na veřejně přístupných místech (např. na úřadech, v obchodech, kostelích apod.) tzv. statické pokladničky. Přesný seznam umístění statických pokladniček je dostupný na jednotlivých webových stránkách místních Charit.
  • Další možností je zaslat peníze bezhotovostně na sbírkový účet: 66008822/0800 a připojit variabilní symbol konkrétní Charity, jejíž projekty chcete podpořit, takto lze přispět do konce ledna 2024.
  • Případně do konce dubna poslat příspěvek prostřednictvím platební brány na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz.

Miliony pro potřebné

Každoročně jsou z výnosu sbírky financovány desítky předem schválených charitních projektů. V roce 2023 vynesla sbírka v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka 24,2 milionů korun, které byly využity na realizaci 52 charitních záměrů. V Charitě Bohumín např. zakoupili tří speciální geriatrická křesla pro klienty charitních domovů pro seniory, díky kterým mohou imobilní klienti pobývat více venku a poslouží k jejich lepší aktivizaci, v Charitě Frenštát pod Radhoštěm pořídili nový automobil pro sestřičky domácí ošetřovatelské péče. Úplný seznam využití výtěžku sbírky je dostupný na webových stránkách Diecézní charity ostravsko-opavská.

Transparentnost a tradice

Pro rok 2024 schválila Tříkrálová komise 55 záměrů, které budou jednotlivé oblastní Charity realizovat v rámci svého působení v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka. Finance umožní např. Charitě Frýdek-Místek rozjezd nové služby Denního stacionáře pro seniory v Paskově, ostravská Charita plánuje pořídit nový vůz pro Hospic sv. Lukáše. Kompletní seznam záměrů je dostupný na webových stránkách Diecézní charity ostravsko-opavské nebo na webu Tříkrálové sbírky.

 „Tříkrálová sbírka v sobě nese poselství naděje pro lidi, kteří se potýkají s těžkým osudem a my jim prostřednictvím charitní sítě umíme nabídnout pomocnou ruku. Díky vybraným prostředkům můžeme rozvíjet naši činnost např. pořízením lepšího vybavení pro klienty i zaměstnance a tím zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb. Charity se také s podporou tříkrálových peněz mohou pustit i do velkých investičních akcí, které by jinak mohly uskutečnit jen stěží,“ vysvětluje Mgr. Lukáš Curylo, ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské. „Velmi si vážíme důvěry, kterou si sbírka svou transparentností a přesahem za téměř pětadvacet let u dárců získala. Rád bych poděkoval všem, kdo věnují úsilí a čas pomoci potřebným a není jim lhostejný osud lidí, kteří se v životě potýkají s různými problémy. Děkuji, že zůstáváte všímaví a věřím, že dobré skutky přináší nejen radost, ale uzdravují i vlastní srdce,“ dodává.

Tradice charitního koledování začala v roce 2000 na Olomoucku, o rok později se rozšířila po celé republice. Koledníci v kostýmech tří králů nesou radostnou zvěst o narození Spasitele, zpívají a požehnanou křídou značí vchodové dveře domů letopočtem a písmeny K+M+B. Lidová tvořivost připsala písmenům význam jmen starodávných mudrců: Kašpar, Melichar, Baltazar, ve skutečnosti se jedná o latinskou zkratku Christus mansionem benedicat, která v překladu znamená: Kristus ať žehná tomuto domu.

Výnos sbírky se dělí podle předem daného klíče: 65 % vybraných prostředků se vrací Charitám do regionů, kde byly peníze vykoledovány, 15 % je určeno na velké diecézní projekty, 10 % putuje do krizového fondu, odkud jsou uvolněny při mimořádných událostech a na pomoc v zahraničí, 5 % využije na své projekty Charita Česká republika, 5 % tvoří zákonné režie sbírky.

lista_logo_chcr_sponzoru

Bc. Sylva Lejsková

manažerka PR
Tel.: 733 741 036 E-mail: %ryFRWb_5lxy.Z4WH_pr5~2938Es-Z29g