Co v projektu nejen lídři, ale i zástupci organizací zažili, co se naučili, a jaké mají plány do budoucna, hodnotili společně na posledním závěrečném dvoudenním setkání, které se uskutečnilo začátkem srpna v malebném prostředí obce Mosty u Jablunkova.
Jedním z cílů setkání byla nejen reflexe průběhu projektu a připomenutí důležitých událostí, ale byl to také čas k odpočinku, zastavení se, oddechu a čerpání nové síly. Na setkání se vytvářel průřez projektu, který se s podporou Norských fondů uskutečnil od září 2021 do srpna 2023. Lidé vzpomínali, které aktivity proběhly a pomocí papíru vytvářeli mapu vzpomínek, čímž měli možnost vidět všechny proběhlé události souhrnně. Jednou z dalších aktivit byla technika Vision board neboli nástěnka snů. Jedná se o vizuální pojetí toho, co účastníci plánují a jaké mají další vize. Všichni se shodli na tom, že chtějí v komunitní práci pokračovat, chtějí předávat své zkušenosti dalším komunitám, chtějí pomáhat dalším lidem ve svých komunitách růst.
První den také proběhla supervize. Jedná se o velmi užitečný nástroj používaný v sociálních službách, sloužící k posílení profesních dovedností pracovníků. Zde byla supervize cílena na aktivizaci vlastního potenciálu lídrů v bezpečném prostředí, kdy měli možnost reflektovat vlastní práci.
Součástí setkání byla Výstava vzkazů z láhve. Vzkazy do láhve sepsali lídři při prvním setkání, které proběhlo v září 2021 na Sepetné, a zde byly tyto vzkazy symbolicky připomenuty. Jednalo se o přání lídrů, jejich vize a sny a co chtějí dosáhnout nebo, co přejí ostatním komunitám. V průběhu dvou dnů si všichni mohli opakovaně přání číst.
Vzkazy v láhvi:
„Milá romská platformo, přeji Ti, ať jsi respektovaným reprezentantem Romů, ať máte krásné vztahy a ať se vám podaří mnoho aktivit pro lidi!“
„Přeji úspěšnost v lokalitách. Aby bylo pořád čisto.“
„Aby se nám všechno vyplnilo. Abychom se měli rádi.“
Setkání nelze popsat jinak než jako inspirující. Všichni účastníci „odhodili masky“, podle kterých se běžně identifikují (pracovník, lídr, koordinátor, manažer) a byli si rovni, byli si navzájem partnery. Jedna z lídryň atmosféru vystihla následovně: „Tady mohu být sama sebou, vím, že na každém z nás záleží“.
Už nikdy nebudete stejní
Koordinátor projektu Miroslav Hodeček shrnul v závěru své dojmy ze setkání: „Věděl jsem, že zde bude dobrá atmosféra. Rostete. Projekt tohoto typu má smysl. Vidím tu změnu, změnu osobnosti, tohle vám nikdy nikdo nevezme. Vy jste hodnotnými osobnostmi. Vážím si vás, vážím si toho, co jste udělali, dokázali. Přání se plní. Plní se tím, že vás znám. Odjíždím s velkou vděčností a všem vám moc děkuji.“
Co přinesl projekt Romští lídři – hybatelé změny?
Díky projektu se podařilo propojit zástupce tří neziskových organizací z Moravskoslezského a Olomouckého kraje, vzdělávací a veřejnoprávní instituce, romský spolek a čtyři romské komunity z Ostravy-Kunčiček, Ostravy-Přívozu, Přerova a Třince. Vznikla nová regionální romská platforma Feder Drom. Romští lídři absolvovali šestidílný, na míru připravený, cyklus vzdělávání z dílny Ostravské univerzity. Na interaktivních workshopech se dozvěděli, jak zvládat krizové situace, naučili se pravidlům efektivní komunikace nebo řešili drogovou problematiku. Vybraní lídři vycestovali do Nizozemí pro inspiraci ve fungování komunitních center a mohli se setkat s Leidou Schuringou, expertkou na komunitní práci. Zástupci veřejné správy magistrátů měst Ostrava a Třinec se zúčastnili série osvětových seminářů. Vznikla putovní výstava fotografií, která představuje aktivity v jednotlivých romských komunitách, které se s podporou komunitních pracovníků podařilo uskutečnit.
Projekt Romští lídři – hybatelé změny je podpořen grantem z Norských fondů 2014–2021.
Realizátorem projektu je Diecézní charita ostravsko-opavská ve spolupráci s partnery.
PhDr. Iva Janůlková DiS.
vedoucí sociální pracovnice sociální služby
Tel.: 733 610 287 E-mail: 4onh0Zdm7dBFRYUSZ-uy5W7%WkvDRW7r